Papier ekologiczny do druku

papier ekologiczny do druku

Materiały drukowane nie muszą być wcale szkodliwe dla środowiska. Szczególnie, kiedy ich podłożem jest papier eko. Jak się okazuje, papier ekologiczny do druku to interesujące podłoże stwarzające szereg możliwości.

Papier z odzysku?

Czym jest tak właściwie papier ekologiczny do druku? Ten rodzaj papieru jest wykonany z makulatury. Nie oznacza to jednak, że jest słabszej jakości niż typowy papier offsetowy czy kredowy. Wręcz przeciwnie, papier ekologiczny do druku jest uzyskiwany z włókien makulaturowych, celulozowych i drzewnych wysokiej jakości. Nie bez powodu też należy do grupy papierów ozdobnych. Jego stonowana kolorystyka daje wiele możliwości przy realizacji projektów drukarskich. Poza tym wykorzystanie tego rodzaju papieru doskonale wpisuje się w trendy działań przyjaznych środowisku, do których coraz więcej firm przywiązuje kluczową wagę.

Papier ekologiczny do druku w wielu kolorach

Fakt że papier eko pozyskiwany jest z makulatury, może sugerować, że tego rodzaju podłoże dostępne jest wyłącznie w szarym kolorze. Jednak papier ekologiczny do druku to nie ta sama kategoria papieru, co makulaturowy papier toaletowy, a tym samym dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Chociaż w ofercie drukarni można znaleźć papier eko w naprawdę różnorodnych kolorach, to osoby decydujące się na tego rodzaju podłoże często sięgają po jego „naturalny” odcień. Skoro już decydujesz się na papier ekologiczny do druku, warto wybrać kolorystykę nawiązującą do natury. Stonowany brąz, szarość czy ecru w połączeniu z wyjątkową strukturą tego podłoża sprawią, że papier ekologiczny do druku nada wyrazistego charakteru wydrukowanemu projektowi. To właśnie dzięki swojej naturalnej kolorystyce papier eko wykorzystywany jest często do produkcji opakowań.  Dotyczy to również opakowań produktów żywnościowych, jednak w tym przypadku papier musi posiadać odpowiednie certyfikaty.

Ekologiczne materiały drukowane

Ze względu na szeroką gamę kolorów, papier ekologiczny do druku ma szerokie zastosowanie w druku. Zaś dzięki stonowanej kolorystyce, a tym samym ogromnym możliwościom aranżacyjnym, papier ekologiczny do druku wykorzystywany jest w produkcji zaproszeń, kart okolicznościowych, menu, voucherów czy dyplomów. Po tego rodzaju podłoże do druku sięgają również coraz częściej biznesmeni, którzy chcą mieć wyróżniającą się wśród konkurencji wizytówkę.

Dodatkowe uszlachetnienie

Druk na papierze ekologicznym może być oczywiście dodatkowo uszlachetniony. W zależności od wymogów projektu i klienta, wydruk może być lakierowany lub tłoczony. Ze względu na specyficzną strukturę papieru ekologicznego niezalecane jest jego foliowanie. Namacalna, naturalna struktura papieru zrobi na odbiorcy większe wrażenie niż papier pokryty folią. Poza tym zastosowanie foliowania godziłoby zupełnie w ideę wykorzystania materiałów przyjaznych środowisku.

Dobierając rodzaj uszlachetnienia wydruku na papierze ekologicznym, warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. O ile polakierowanie niektórych elementów pozwoli je uwydatnić, o tyle zastosowanie zbyt wielu uszlachetnień zaćmi wyjątkowość papieru ekologicznego i jego przyjazny naturze charakter. W przypadku niektórych projektów już sam papier ekologiczny do druku będzie wymownym wyróżnikiem, który nie będzie potrzebował dodatkowych ozdobników. Tym bardziej, że głównym celem stosowania tego rodzaju papieru jest bycie eko. Zatem czasem lepiej nie zaburzać naturalnej harmonii. Dlatego lepiej eksperymentować samym wydrukiem. Ciekawym rozwiązaniem – szczególnie w przypadku papieru ekologicznego typu Kraft – jest druk białą farbą. Nie zaburza on całościowego charakteru podłoża, a dodaje jedynie subtelnej estetyki projektu.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

Ostatnio zmodyfikowane: 13 czerwca, 2018

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!