Fotoobraz dla wymagających. Jak zrobić canvas?

jak zrobić canvas

Współczesne technologie druku pozwalają drukować zdjęcia w formie fotoobrazów. Klienci mają do wyboru fotoboardy lub wydruki canvas. Te drugie skierowane są do grupy bardziej wymagających klientów. Jak zrobić canvas?

Canvas a fotoboard

Canvas nie bez powodu jest nazywany fotoobrazem dla bardziej wymagających klientów. Od popularnych fotoboardów różni je przede wszystkim podłoże, na którym drukowane jest zdjęcie. Nie jest to pianka polistyrenowa, lecz bawełniane płótno, które odwzorowuje prawdziwe płótno malarskie. Różnice pomiędzy fotoboardem i canvas widać gołym okiem. Chociaż oba wiernie odwzorowują kolorystykę, to canvas gwarantuje nie tylko solidny produkt, ale również wyczuwalną strukturę podłoża, co pozytywnie wpływa na prezentację wydrukowanego zdjęcia. Jeśli jednak chcesz, aby twój fotoobraz był szczególny, powinieneś już zacząć się zastanawiać, jak zrobić canvas.

canvas, jak zrobić canvas

Jak zrobić canvas?

Planując wydruk canvas, należy właściwie przygotować plik przeznaczony do druku. Przesłane do drukarni zdjęcie powinno być zapisane w stosunku 1:1. Minimalna rozdzielczość pliku wynosi 150 dpi. Poza tym rozmiar zdjęcia musi być dostosowany do planowanego formatu wydruku. Warto też rozważyć, czy wydrukowane zdjęcie ma znaleźć się jedynie na froncie canvas czy jego część ma nachodzić na boki płótna mocowanego do drewnianej ramy. W drugim przypadku należy do podstawowego wymiaru canvas dodać ok. 2,5 cm więcej na każdy bok. Poza tym warto zachować ten bezpieczny margines w większości projektów, gdyż zapewni on prawidłowe rozłożenie drukowanego zdjęcia na powierzchni płótna. Finalny format pliku należy skonsultować z docelową drukarnią. Najbezpieczniejszym będzie PDF. Zapisanie zdjęcia w formacie JPG może narazić je bowiem na duże straty jakościowe w wydruku.

Co z oprawą?

Atutem fotoobrazów – zarówno fotoboarda, jak i canvas – jest brak konieczności stosowania dodatkowej oprawy. Bawełniane płótno canvas mocowane jest na drewnianej ramie (tzw. blejtramie). Jego odpowiednie naciągnięcie sprawia, że zdjęcie canvas prezentuje się idealnie. Płótno mocowane jest do ramy specjalnymi zszywkami stolarskimi, które stabilnie utrzymują materiał na ramie. Tak skonstruowane canvas jest gotowe do powieszenia go na ścianie.

Do domu, do galerii, na prezent

Canvas ma różnorodne zastosowania. Stylowe fotoobrazy są elegancką ozdobą domowych wnętrz. Zdjęcia małżonków mogą zawisnąć nad łóżkiem w sypialni. Natomiast zrobione przez głowę rodziny zdjęcie zachodu słońca nad morzem może stać się ozdobą salonu.

canvas, jak zrobić canvas

Wysokiej jakości wydruk i dobre wykonanie canvas często wykorzystywane są również do prezentacji zdjęć na różnego rodzaju wystawach. Coraz częściej sięgają po nie profesjonalni fotograficy, którzy organizują autorskie wernisaże.

Ze względu na wysokiej jakości wykonanie canvas to również dobry pomysł na gustowny podarunek. Tym bardziej że koszt canvas waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w zależności od formatu). Z wydrukowanego zdjęcia wnuków z pewnością ucieszą się dziadkowie. Poza tym stylowa fotografia narzeczonych będzie miłym podarunkiem dla młodej pary. Jak więc widać, canvas ma bardzo szerokie zastosowanie i spełni wymogi najbardziej wymagających klientów.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

Czy wiesz, że…

Na płótnie canvas możesz wydrukować również reprodukcje znanych dzieł. Podłoże imitujące oryginalne płótno oraz wysoka jakość wydruku pozwolą uzyskać w bardzo atrakcyjnej cenie obraz zbliżony do oryginału.

Ostatnio zmodyfikowane: 13 czerwca, 2018

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!