Wiele osób jest przekonanych, że druk jednym kolorem jest równoznaczny z wydrukiem czarnym. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że w druku cyfrowym możliwe jest wydrukowanie projektu wyłącznie magentą, cyjanem czy żółtym bez dodatkowych kosztów. Co więcej, technologia pozwala na tonowanie poszczególnych kolorów.
Druk jednym kolorem – o co chodzi?
Tak naprawdę druk jednym kolorem CMYK to wykorzystanie w wydruku jednego koloru spośród czterech podstawowych tej palety: czarnego (Black), cyjanu (Cyan), Magenty (Magenta) lub żółtego (Yellow). I chociaż wielu osobom wydaje się, że druk jednym kolorem to druk wyłącznie monochromatyczny, to CMYK pozwala również na wydruk dwoma kolorami dostępnymi na palecie. Co więcej, wydruk z wykorzystaniem innego koloru niż czarny nie jest wcale skomplikowany.
– W związku z tym, że możemy drukować tylko K, czyli czernią, równie dobrze możemy drukować z pojedynczych innych kolorów, czyli mamy do wyboru jeszcze C-Cyan, M-Magenta, Y-Yellow – wyjaśnia grafik Kserkop. – Ustawienie pojedynczego koloru na stronie jest tak samo proste, jak ustawienie koloru czarnego na tekście.
Jak przygotować plik?
Druk jednym kolorem należy uwzględnić już na etapie projektu graficznego. Wszystko po to, aby taki wydruk wyszedł ekonomicznie. Możliwość druku jednym kolorem w CMYK sprawia, że jedna strona projektu może być wydrukowana w jednym kolorze, a druga w innym. Przykładem mogą być chociażby zakładki do książek, gdzie awers zadrukowany jest czarnym tekstem, a rewers grafiką, np. w żółtym kolorze. Ustawienie jednego koloru w projekcie nie jest skomplikowane.
– Wystarczy wybrać wszystkie elementy na stronie i w panelu kolorów ustawić jeden z kolorów CMYK w zakresie od 0-100, z czego każdy element może mieć inną wartość procentową, ale musi mieć jeden kolor – wyjaśnia grafik Kserkop.
Istotną kwestią jest to, że kolor spośród czterech dostępnych w CMYK musi być wybrany jeden na stronę projektu. Tylko wtedy wydruk będzie ekonomiczny.
Tonowanie też wchodzi w grę
Druk jednym kolorem CMYK daje również możliwość tonowania każdego z czterech kolorów. Maksymalne nasycenie konkretnej barwy wynosi 100%. Jednak zmniejszając parametry poszczególnych elementów w projekcie, można uzyskać różnorodne nasycenie jednego koloru. Tak samo, jak za pomocą Black można wydrukować mocną czerń lub uzyskać odcienie szarości, tak każdy inny kolor można wydrukować z mocniejszym lub słabszym nasyceniem. Dzięki tonowaniu jednej barwy można uzyskać ciekawy efekt przestrzenny wydruku. Poza tym zróżnicowane nasycenie barw sprawi, że projekt będzie o wiele ciekawszy niż ten wydrukowany jednym kolorem w jednym tonie.
Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą. Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl |
Ostatnio zmodyfikowane: 13 czerwca, 2018