Fotoksiążka czy fotoalbum – co wybrać?

fotoksiążka

Świetne zdjęcia zasługują na odpowiednią oprawę. Do prezentacji swoich najlepszych fotografii możesz wykorzystać różnorodne rozwiązania, m.in.: fotoksiążkę lub fotoalbum. Czym się różnią i który warto wybrać?

Różnica nr 1: cena

Najłatwiej zauważalną różnicą między fotoksiążką a fotoalbumem jest ich koszt zakupu. Różnica w cenie zbliżonych do siebie wariantów produktów może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Wynika ona przede wszystkim z techniki wykonania każdego z nich.

Różnica nr 2: technika wydruku obrazu

Zdjęcia w fotoksiążce są drukowane na wysokiej jakości urządzeniach do druku cyfrowego. Cyfrowa technika druku jest tańsza i o wiele szybsza niż druk stosowany w fotoalbumach.

W przypadku fotoalbumów zdjęcia są drukowane na takiej samej zasadzie jak tradycyjnie przygotowywane odbitki zdjęć. W tym celu wykorzystywany jest specjalny rodzaj światłoczułego papieru srebrowego, który jest odpowiednio naświetlany. W porównaniu ze zdjęciami wydrukowanymi cyfrowo zdjęcia w fotoalbumie mają wyższą jakość, a ich nasycenie kolorystyczne jest soczyste i wyraziste. Fotoalbum może być drukowany również na ploterze pigmentowym, a sam wydruk odzwierciedla pełną paletę barw Adobe RGB. Jednak w tym przypadku z wysoką jakością wydruku idzie w parze również dosyć wysoka cena.

Różnica nr 3: sposób prezentacji zdjęć

Istotny wpływ na sposób prezentowania zdjęć w każdym z produktów ma technika łączenia poszczególnych stron.

W przypadku fotoksiążki jej karty łączone są przy grzbiecie (identycznie jak w przypadku typowej książki). Jeśli w swojej fotoksiążce chcesz opublikować zdjęcia na poszczególnych stronach, to sposób łączenia tychże nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia. Gorzej, jeśli chciałbyś wydrukować fotografię na całej powierzchni rozłożonej książki (na tzw. rozkładówce). Oczywiście wydruk takiego zdjęcia jest możliwy, jednak ze względu na łączenie stron przy grzbiecie niemożliwe będzie całkowite rozłożenie książki, a tym samym część projektu będzie „schowana” w miejscu łączenia. Ze względu na powyższe, projektując fotoksiążkę musisz pamiętać, aby istotne elementy dużych zdjęć (np. twarze postaci) nie były umieszczane w centrum projektu, gdyż po sklejeniu książki nie będą one w pełni widoczne.

Dlatego też, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości ekspozycji dużych zdjęć, powinieneś wybrać fotoalbum. W nim rozkładówki powstają z jednego arkusza papieru. Natomiast właściwy sposób łączenia kartek pozwala otworzyć album „na płasko”, dzięki czemu widoczne jest całe zdjęcie.

Różnica nr 4: okładka

Fotoksiążka i fotoalbum różnią się od siebie również okładkami. Wprawdzie w każdym z nich może być wykonana z ekoskóry bądź płótna. Jednak w przypadku fotoksiążki okładka może być również fotograficzna. Z drugiej strony w fotoalbumie możliwe jest zastosowanie w okładce dodatkowego okienka, w którym będzie wyeksponowane wybrane zdjęcie.

trzy albumy na białym tle

Zarówno w jednym, jak i drugim produkcie możesz również wybrać okładkę fotograficzną. Pamiętaj jednak, że wybierając rodzaj okładki, jej grubość powinieneś dobrać proporcjonalnie do grubości samej fotoksiążki czy fotoalbumu. Zachwianie proporcji między okładką a wnętrzem produktu sprawi, że całość będzie wyglądać niezbyt estetycznie. Aby osiągnąć zamierzony efekt, dobrą praktyką w fotoksiążkach jest wykorzystanie twardej okładki fotograficznej lub okładki w płótnie.

Fotoksiążka – tańszy wariant albumu

Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy na wydruk zdjęć, fotoksiążka będzie odpowiednim produktem. Wydruk na sztywnych matowych lub błyszczących kartach oraz elegancka okładka w ciekawy sposób zaprezentują Twoje zdjęcia. Fotoksiążka to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych albumów fotograficznych. Podręczny rozmiar i waga, możliwość wydrukowania wielu zdjęć w jakości cyfrowej oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że fotoksiążka doskonale sprawdzi się jako rodzinny album bądź oryginalna pamiątka z wakacyjnych wypraw. Fotoksiążka zalecana jest również szczególnie do projektów, które mają zawierać dużą ilość zdjęć (pow. 60 stron). Wysokiej jakości druk cyfrowy z pewnością sprosta również twoim wymaganiom dotyczącym kolorystki zdjęć.

Szukasz punktu z kompleksowymi usługami foto? Skontaktuj się z naszym specjalistą i poznaj naszą bogatą ofertę.

Monika Lisiecka – monika@albumfotograficzny.pl

Fotoksiążka to naturalny wybór dla każdego, kto chce zamówić większą liczbę książek: od kilku do kilkudziesięciu sztuk tego samego projektu. Szczególnie, jeśli zależy Ci na czasie realizacji, bo ten jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku albumów. Co ważne, jednostkowy koszt takiego druku dodatkowo spada, ponieważ drukarnia może optymalizować koszty – projekt jest przygotowywany tylko raz, a drukujemy wiele sztuk.
Nie można zapomnieć również o tym, że wyceny fotoksiążek zazwyczaj przygotowywane są indywidualnie, dzięki czemu w atrakcyjnej cenie można przygotować wyjątkową pamiątkę z wyjazdu firmowego lub album szkolny.

książki na półce

Wersja wzbogacona – fotoalbum

Fotoalbum to propozycja dla osób, które przywiązują wagę nie tylko do wysokiej jakości wydruku zdjęć, ale również do detali samego produktu. Rozdzielenia poszczególnych kart specjalną przekładką, zastosowanie kapitałki czy możliwość publikacji zdjęć panoramicznych sprawią, że Twoje zdjęcia będą prezentowane w bardziej wyrafinowany sposób. Jednak ze względu na swoją ekskluzywną formę fotoalbum jest cięższy i mieści o wiele mniej zdjęć niż fotoksiążka w takim samym formacie (max. 30 rozkładówek, czyli 60 stron). Dlatego ten produkt polecany jest na specjalne okazje, np. jako prezent ślubny.

Ostatnio zmodyfikowane: 20 listopada, 2019

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!