Nie tylko czarny. Druk jednym kolorem w CMYK

druk jednym kolorem w cmyk

Wiele osób jest przekonanych, że druk jednym kolorem jest równoznaczny z wydrukiem czarnym. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że w druku cyfrowym możliwe jest wydrukowanie projektu wyłącznie magentą, cyjanem czy żółtym bez dodatkowych kosztów. Co więcej, technologia pozwala na tonowanie poszczególnych kolorów.

Druk jednym kolorem – o co chodzi?

Tak naprawdę druk jednym kolorem CMYK to wykorzystanie w wydruku jednego koloru spośród czterech podstawowych tej palety: czarnego (Black), cyjanu (Cyan), Magenty (Magenta) lub żółtego (Yellow). I chociaż wielu osobom wydaje się, że druk jednym kolorem to druk wyłącznie monochromatyczny, to CMYK pozwala również na wydruk dwoma kolorami dostępnymi na palecie. Co więcej, wydruk z wykorzystaniem innego koloru niż czarny nie jest wcale skomplikowany.

– W związku z tym, że możemy drukować tylko K, czyli czernią, równie dobrze możemy drukować z pojedynczych innych kolorów, czyli mamy do wyboru jeszcze C-Cyan, M-Magenta, Y-Yellow – wyjaśnia grafik Kserkop. – Ustawienie pojedynczego koloru na stronie jest tak samo proste, jak ustawienie koloru czarnego na tekście.

CZYTAJ  Dobry druk nadal w cenie

Jak przygotować plik?

Druk jednym kolorem należy uwzględnić już na etapie projektu graficznego. Wszystko po to, aby taki wydruk wyszedł ekonomicznie. Możliwość druku jednym kolorem w CMYK sprawia, że jedna strona projektu może być wydrukowana w jednym kolorze, a druga w innym. Przykładem mogą być chociażby zakładki do książek, gdzie awers zadrukowany jest czarnym tekstem, a rewers grafiką, np. w żółtym kolorze. Ustawienie jednego koloru w projekcie nie jest skomplikowane.

– Wystarczy wybrać wszystkie elementy na stronie i w panelu kolorów ustawić jeden z kolorów CMYK w zakresie od 0-100, z czego każdy element może mieć inną wartość procentową, ale musi mieć jeden kolor­ – wyjaśnia grafik Kserkop.

Istotną kwestią jest to, że kolor spośród czterech dostępnych w CMYK musi być wybrany jeden na stronę projektu. Tylko wtedy wydruk będzie ekonomiczny.

cmyk, czarna plama

Tonowanie też wchodzi w grę

Druk jednym kolorem CMYK daje również możliwość tonowania każdego z czterech kolorów. Maksymalne nasycenie konkretnej barwy wynosi 100%. Jednak zmniejszając parametry poszczególnych elementów w projekcie, można uzyskać różnorodne nasycenie jednego koloru. Tak samo, jak za pomocą Black można wydrukować mocną czerń lub uzyskać odcienie szarości, tak każdy inny kolor można wydrukować z mocniejszym lub słabszym nasyceniem. Dzięki tonowaniu jednej barwy można uzyskać ciekawy efekt przestrzenny wydruku. Poza tym zróżnicowane nasycenie barw sprawi, że projekt będzie o wiele ciekawszy niż ten wydrukowany jednym kolorem w jednym tonie.

CZYTAJ  Wyróżnij się z tłumu – wizytówki multiloft w kolorach tęczy
Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

 

Ostatnio zmodyfikowane: Czerwiec 13, 2018

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Kserkop lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!