Zrób próbny wydruk, czyli kilka słów o proofingu

wydruk kolorowej grafiki

Nawet najlepszy projekt graficzny może okazać się porażką w przypadku dużej rozbieżności w kolorach elektronicznego projektu a jego rzeczywistego wydruku. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki w drukarni, warto wcześniej zamówić druk próbny.

Czym właściwie jest proof?

Proof to nic innego jak próbny wydruk projektu graficznego. Co więcej, jest to wydruk specjalny, gdyż musi spełnić ściśle określone wymagania. Celem wykonania proofu jest weryfikacja, że kolory uzyskane w konkretnej technice druku spełniają oczekiwania grafika bądź jego klienta. Sam wydruk próbny ma jak najmocniej odwzorować kolory druku docelowego. Dlatego proofer musi być w stanie zasymulować docelową technikę druku, aby otrzymany druk próbny był jak najbardziej wiarygodny. Przykładowo, jeśli chcesz, aby Twój wydruk docelowy był wydrukowany na papierze gazetowym, to proofer powinien wydrukować Twój projekt w barwach odpowiadających tej technice druku, tzn.: kolorach nienasyconych i bladych odcieniach czerni. Co więcej, dobrej klasy proofery są w stanie nie tylko odwzorować barwy, ale również symulować kolor papieru, co znacznie ułatwia akceptację barw projektu. Dlatego niezbędnym warunkiem prawidłowego wykonania wydruku próbnego jest odpowiedni sprzęt drukarski, specjalistyczne oprogramowanie oraz odpowiedni papier, na którym zostaje wykonany proof.

Ploter pigmentowy czy druk cyfrowy?

Ze względu na wysokie wymagania dotyczące wydruku próbnego, proof musi być wydrukowany na profesjonalnym urządzeniu. Wiele drukarni wykorzystuje w tym celu plotery pigmentowe, których atutem jest doskonałe odwzorowanie barw i kolorystyczna powtarzalność. Jednak wykorzystanie tego rodzaju urządzeń w przypadku proofu ma również swoją wadę – wysoki koszt. Poza tym wydruk próbny na ploterze pigmentowym wykonywany jest z reguły tylko na dwóch podłożach: papierze powlekanym lub niepowlekanym. Wprawdzie możliwości technologiczne ploterów pozwalają wykonać wydruk bardzo zbliżony do nadruku na innego rodzaju papierze (np. imitując papier gazetowy), jednak taki wydruk będzie niósł zawsze ze sobą ryzyko rozbieżności wynikających z rodzaju zastosowanego podłoża.

Alternatywą dla kosztownych proofów z ploterów są wydruki próbne przygotowane na wysokiej jakości drukarce cyfrowej. Chociażby wydruk wykonany na urządzeniu HP Indigo, który – po pierwsze – jest w stanie zrealizować wydruk bardzo wysokiej jakości zbliżonej do właściwego druku offsetowego. Po drugie, wyposażony jest w raster drukarski, co pozwala na uzyskanie właściwych dla późniejszego masowego wydruku półtonów. Proof wykonany na HP Indigo może być wykonany ponadto na papierze docelowym (np. gazetowym a nie imitującym gazetowy jak w przypadku ploterów), dzięki czemu będziesz miał pewność, że druk docelowy będzie niemal identyczny od wykonanej próby. Niezaprzeczalną zaletą proofu wykonanego techniką cyfrową jest również cena oraz możliwość wykonania wydruku nawet jednej sztuki projektu.

Próba koloru

Celem proofa jest wykonanie próby koloru, która pozwala drukarzowi wyregulować maszynę drukarską w taki sposób, aby otrzymać oczekiwany efekt wydruku. Próbę można wykonać w sposób analogowy lub cyfrowy.

Pierwszy z nich polega na wywołaniu zdjęć, które zostały przygotowane dla drukarni złożoną, pracochłonną metodą. Zaletą próby analogowej jest wierne odwzorowanie obrazu wraz z obrazem rastra drukarskiego.

Próba cyfrowa polega na wykonaniu druku próbnego na dedykowanych urządzeniach cyfrowych kompatybilnych ze specjalistycznym oprogramowaniem. Ich zaletą jest niższy koszt wykonania niż w przypadku wariantu analogowego. Poza tym druk cyfrowy odzwierciedla kolorystkę w całości (brak rastra drukarskiego).

Warunkiem prawidłowego przeprowadzenia próby koloru jest duża staranność i zaawansowana wiedza drukarza. Dlatego przygotowanie proofu powinieneś zlecić drukarniom z bogatym doświadczeniem.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

ulotki

Czy rzeczywiście potrzebny?

To pytanie wydaje się być retoryczne. Jeśli mimo wszystko nie jesteś przekonany do wykonywania proofa, wyobraź sobie sytuację, gdzie po wydruku 2-milionowego nakładu plakatu okazuje się, że przyciągające wzrok jaskrawe kolory z projektu zamieniły się w druku w przyblaknięte, niczym niewyróżniające się barwy. I co wtedy? Masz dwie opcje do wyboru: albo wykorzystujesz nieudane projekty (cóż za bolesny cios w ego grafika!), albo wyrzucasz je do kosza (a razem z nimi wydane pieniądze!). Jak uniknąć tak przykrych sytuacji? Zamów druk próbny, który pozwoli Ci się upewnić, czy barwy wydrukowanego projektu w pełni spełniają Twoje oczekiwania.

-Certyfikowane proofy powinny być wydrukowane na odpowiednim papierze i urządzeniu do tego przeznaczonym – podkreśla kierownik produkcji w Kserkop Sp. z o.o. Kolejnym warunkiem koniecznym do poprawnej oceny takiego wydruku jest otoczenie. Oświetlenie w takim pomieszczeniu powinno być o temperaturze 5000 Kelwinów, a ściany powinny być w kolorze szarym. Stworzenie takiego stanowiska i jego utrzymanie jest dosyć kosztowne, dlatego nie wiele firm może sobie na to pozwolić.

Jeśli coś nie będzie Ci odpowiadać, będziesz mógł to zmodyfikować w projekcie przed wydrukiem całego nakładu. I chociaż za proof trzeba zapłacić niekiedy nawet kilkaset złotych, to i tak w porównaniu z kosztami nieudanego druku całego nakładu są to nieduże pieniądze.

Ostatnio zmodyfikowane: 6 listopada, 2017

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!