Klejenie bez kleju – folia adhezyjna

folia adhezyjna, naklejka samoprzylepna

Poszukujesz podłoża do druku, które jednocześnie będzie przyklejało się do płaskich powierzchni? Zależy ci jednak również na tym, aby usuwanie wydrukowanego projektu, np. z szyby, nie musiało wiązać się z szorowaniem nieestetycznego kleju? Folia adhezyjna to produkt dla ciebie, gdyż przykleja się do płaskich powierzchni bez grama kleju.

Pełna zalet folia adhezyjna

Najprościej mówiąc, folia adhezyjna to folia samoprzylepna. Jednak do przywierania do powierzchni nie jest konieczne zastosowanie żadnego kleju. Co więcej, projekt wydrukowany na adhezyjnym podłożu można wielokrotnie zdejmować i ponownie przyklejać. Dlatego też to podłoże doskonale sprawdzi się w projektach witrynowych reklam, które trzeba umieścić na dużej, płaskiej powierzchni. Tym bardziej, że usunięcie takiej reklamy nie pozostawi na szybie nieestetycznych plam. Warto jednak pamiętać, że projekty wyeksponowane na oddziaływanie promieni słonecznych mogą z czasem zblaknąć. Wówczas wymiana takiej reklamy będzie koniecznością.

Tajemnica adhezji

Folia adhezyjna może być wielokrotnie przyklejana i odklejana. Brak konieczności stosowania kleju wynika z jej właściwości adhezyjnych. Tajemnicza adhezja to nic innego jak przyciąganie cząsteczek, w którym jednocześnie nie są tworzone stałe chemiczne wiązania. Dzięki temu projekt wydrukowany na tego rodzaju folii można wielokrotnie przyklejać i odklejać. Folie adhezyjne są odporne na działanie temperatur. Jedyny wymóg dotyczy powierzchni, do której ma przywierać folia adhezyjna. Przede wszystkim musi być ona gładka. Po drugie musi być czysta i odpowiednio odtłuszczona. Do odtłuszczenia powierzchni wystarczą tradycyjne środki czyszczące.  Najczęściej projekty na foliach adhezyjnych mocuje się zatem do szyb, powierzchni poliwęglanowych czy lakierowanych.

folia adhezyjna

Folia adhezyjna wykorzystywana jest zazwyczaj do druku reklam w miejscach sprzedaży, dekoracji witryn sklepowych, naklejek reklamowych lub instruktażowych na produktach, etykiet (np. na sprzęt AGD), naklejek do ochrony łatwo rysujących się powierzchni (np. telefonów komórkowych), różnorodnych ozdób wielokrotnego użytku.

Yupo Tako – papier syntetyczny

Chociaż folia adhezyjna ma szerokie zastosowanie i występuje zarówno w wersji przezroczystej, jak i białej, to nie zawsze spełnia oczekiwania klientów. Jeśli chcesz wydrukować naklejkę wielokrotnego użytku na unikalnym papierze, powinieneś zainteresować się Yupo Tako. Ten papier syntetyczny w białym kolorze stwarza takie same możliwości jak folia adhezyjna, tj. przykleja się do płaskich powierzchni bez konieczności stosowania kleju. W przypadku Yupo Tako powierzchnia nie musi być w żaden sposób przygotowywana. Oczywiście warto zadbać o jej odpowiednią czystość. Drobiny zanieczyszczeń zgromadzone pod folią nie będą dodawać uroku całemu projektowi.  Papier syntetyczny jest wodoodporny i wytrzymały na fizyczne uszkodzenia. Jeśli strona przywierająca papieru zostanie zanieczyszczona (co osłabi zdolność przywierania), wystarczy przemyć ją czystą wodą, a odzyska swoje właściwości. Powodem, dla którego wielu klientów sięga po Yupo Tako, jest również fakt, że jest on przyjazny środowisku. Nie zawiera ftalanów, dlatego często wykorzystywany jest do znakowania dziecięcych zabawek i żywności. Poza tym papier ten w 100% podlega recyklingowi.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

Ostatnio zmodyfikowane: 13 czerwca, 2018

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!