Kolorowe tło – papier barwiony w masie

papier barwiony w masie

Chcesz przygotować wydruk na kolorowym tle? Nic prostszego! Wybierz papier barwiony w masie w interesującym Cię kolorze i przygotuj projekt zachwycający kolorem.

Papier barwiony w masie jako kolor bazowy

Papiery barwione w masie to papiery dostępne w różnorodnych kolorach. Jeśli chcesz wydrukować swój projekt na tle w konkretnym kolorze, to powinieneś sięgnąć właśnie po tego rodzaju podłoże. Dlaczego papier barwiony w masie jest lepszym rozwiązaniem niż nadruk kolorowego tła na białym papierze? Oprócz dużego zachodu z takim wydrukiem, istnieje również spore ryzyko, że finalnie projekt nie będzie estetyczny. W szerokiej ofercie papierów barwionych w masie z pewnością znajdziesz interesujący Cię odcień. Poza tym, w przypadku zastosowania tego rodzaju podłoża w projekcie graficznym, ograniczasz się jedynie do zaprojektowania elementów, które mają być nadrukowane na kolorowy papier.

Kluczowa rzecz: biały poddruk

Jednak aby mieć pewność, że papier barwiony w masie w pełni spełni Twoje oczekiwania co do wydruku, na etapie projektu graficznego powinieneś zadbać o zaprojektowanie warstwy białego poddruku. Łatwo jest przewidzieć, że drukując żółtym kolorem na ciemno zielonym papierze uzyska się niebieski wydruk. Jak uniknąć takiej sytuacji? W pierwszej kolejności należy wykonać biały poddruk pod drukowane elementy projektu. Biała farba będzie stanowiła barierę oddzielającą kolor wydrukowanych elementów od barwy wybranego podłoża. Warto jednak pamiętać, że biały poddruk jest istotny w przypadku wydruku jasnych kolorów na ciemnych odcieniach. Jeśli jednak planujesz ciemny wydruk na jasno kolorowym papierze, biała baza nie będzie potrzebna.

Różnorodne barwy, zróżnicowane projekty

Do jakich projektów warto stosować papier barwiony w masie? Kolorowe podłoże z pewnością dobrze sprawdzi się w przypadku wizytówek, kart okolicznościowych,zaproszeń czy okładek katalogów i notesów. Jednak tak naprawdę ten rodzaj podłoża ma uniwersalne zastosowanie. Wpływa na to jednolita struktura oraz gładka powierzchnia podłoża. Zróżnicowana gramatura pozwala na wykorzystanie papieru również do informacyjnych ulotek czy folderów. Papier barwiony w masie doskonale przyda się również do wydruku kolorowych przekładek do książek czy wkładek/wklejek do różnego rodzaju wydawnictw.

Dodatkowe wzbogacenie

Można pokusić się o wykonanie hot-stampingu, czyli złocenia bądź srebrzenia elementów wydruku. Jeśli będzie on wykonany na papierze o ciemnej barwie, uszlachetniony hot-stampingiem element nabierze odpowiedniego kontrastu wobec tła.

Jednak papier barwiony w masie nie nadaje się zbytnio do lakierowania.

Jeżeli chodzi o lakierowanie, to papierów niepowlekanych z reguły się nie lakieruje, ponieważ papier wchłania lakier i efekt jest niezadowalający – tłumaczy Ryszard Karoń, kierownik produkcji w Kserkop sp. z o.o.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

Ostatnio zmodyfikowane: 13 czerwca, 2018

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!