Papier perłowy – perełka wśród projektów

papier perłowy

Część projektów skierowanych do druku wymaga szczególnej oprawy. Papier perłowy to propozycja zwłaszcza dla tych wydruków, które powinny wyróżniać się estetycznym i gustownym wyglądem.

Papier perłowy niezwykle elegancki

To, co z pewnością wyróżnia papier perłowy na tle innych podłoży do druku, to niezwykle elegancki wygląd. Nie dość, że papier jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych (od stonowanego srebra i złota, przez różnorodne pastele, na intensywnych kolorach kończąc), to metalizowana powłoka dodaje podłożu szczególnego wyrazu. Dlatego też ten rodzaj papierów dedykowany jest projektom, w których estetyka i elegancki wygląd są kluczowe.

Różnorodne zastosowanie

Wbrew pozorom papier perłowy może mieć wiele zastosowań. Możliwe jest to dzięki zróżnicowanej gramaturze podłoża, która waha się w przedziale 280-330 g/m2. Papier perłowy o niższej gramaturze sprawdzi się w formie wkładek wklejanych w środek zaproszeń czy kartek okolicznościowych. Uzupełnieniem oferty drukarni jest możliwość zamówienia kopert z papieru perłowego, które będą się wpisywać w projekt zaproszeń czy kartek.

Papiery o większej gramaturze to dobre podłoże dla różnego rodzaju kart okolicznościowych, składanych zaproszeń, winietek czy menu. Papier perłowy wykorzystywany jest również coraz częściej w projektach biznesowych wizytówek. Różnorodna kolorystyka i duża estetyka podłoża dają szerokie możliwości w projektowaniu oryginalnych wizytówek biznesowych.

Odpowiedni umiar

Ważną kwestią dotyczącą wykorzystania papieru perłowego w druku jest zachowanie odpowiedniego umiaru w projekcie graficznym. Dotyczy to zarówno stosowanych w nim kolorów, jak również późniejszych uszlachetnień wydruku. Ze względu na estetyczny wygląd podłoża, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie w projektach graficznych jednego koloru wyróżniającego się na tle papieru. Nawet wizytówka w ciemnych kolorach z białym nadrukiem będzie wyglądała bardzo estetycznie. Dlatego też odpowiedni dobór koloru nadruku do barwy podłoża wystarczy, aby całość wyglądała bardzo gustownie.

Papier perłowy jest podłożem drukarskim, które nie wymaga dodatkowych uszlachetnień. Już sama metalizowana powłoka jest właściwym ozdobnikiem projektu. Oczywiście można pokusić się o lakierowanie wydruku, jednak warto przemyśleć, czy projekt naprawdę tego wymaga. Jeśli klientowi szczególnie zależy na lakierowaniu, to ciekawym rozwiązaniem w przypadku tego rodzaju papierów jest lakier 3D, który nada dodatkowego efektu trójwymiarowości.  W przypadku papieru perłowego nie stosuje się raczej tłoczeń czy hot-stampingu. Dodatkowe zdobienie druku jest najzwyczajniej niepotrzebne, ponieważ już samo podłoże prezentuje się niezwykle wytwornie. Tym bardziej, że szerokie możliwości zdobnicze stwarza już samo wykorzystanie papieru perłowego. Jego unikalna struktura i perłowy połysk doskonale sprawdzają się w projektach drukowanych z tzw. wybrania. Dzięki tej technice możliwe jest osiągnięcie chociażby złotych liter na ciemnym tle bez konieczności stosowania dodatkowych uszlachetnień. Wyjątkową strukturę podłoża warto również wykorzystywać w produktach prezentujących kamienie szlachetne (np. w katalogach biżuterii).

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

 

Ostatnio zmodyfikowane: 23 kwietnia, 2018

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!