Dokumentacja techniczna – to się drukuje!

Autor | Printowe technologie

komputer i projekty

W świecie nowoczesnych technologii opracowanie dokumentacji technicznej w oprogramowaniu CAD-owskim to standard. Jednak to, co zaprojektowane elektronicznie, często wymaga również wersji papierowej. Dzięki innowacyjnym technologiom wydruk dokumentacji technicznej i budowlanej to obecnie żaden problem.

Projekt na papierze

Chociaż ołówki i rapidografy przy opracowywaniu projektów inwestycyjnych odchodzą powoli do lamusa, to wersja papierowa dokumentacji nadal jest w wielu przypadkach koniecznością. Jednak dzisiejszy projekt w tej wersji to nie odręczne szkice, a wysokiej jakości wydruki projektów wykonanych za pomocą specjalistycznego oprogramowania inżynieryjnego. Jednak nawet najlepiej przygotowany projekt w wersji elektronicznej nie zastąpi tego tradycyjnego, papierowego. Wydrukowana dokumentacja z pewnością ułatwi pracę na inwestycji. Ponadto wiele instytucji nadzorujących przebieg budowy czy inwestycji również wymaga przedstawienia pełnej dokumentacji technicznej. Jak widać, obowiązku jej przygotowania w wersji papierowej nie da się obejść. Dlatego inżynier powinien rozejrzeć się za profesjonalnym copy shop`em, które zapewni trwały i wysokojakościowy wydruk CAD-owskich dokumentów. Specjalistyczne drukowanie dokumentacji technicznej będzie przydatne również w przygotowaniu dokumentacji podwykonawczych. W jej przypadku wymagane jest zrobienie kilku kopii jednego projektu. W tego rodzaju zleceniach wykonywany jest początkowo skan oryginalnego dokumentu, który następnie jest drukowany cyfrowo w wymaganej liczbie egzemplarzy. Ze względu na zamieszczone w projekcie pieczątki potwierdzające jego moc prawną, jego kopie drukowane są w wersji kolorowej. Dzięki temu wszystkie zawarte w dokumentacji pieczątki i podpisy osób nadzorujących są w pełni czytelne.

Z dbałością o szczegóły

W przypadku wydruku dokumentacji technicznej czy budowlanej wysoka jakość wydruku odgrywa znaczącą rolę. Biorąc pod uwagę fakt, że drukowany projekt będzie stanowił dokumentację wykonawczą dopiero powstającej inwestycji, znajdujący się w niej każdy, nawet najmniejszy element musi być czytelny dla szeregu wykonawców i inwestorów związanych z inwestycją. Dlatego w druku tego rodzaju projektów kluczową rolę odgrywa nie tylko zastosowanie dobrej jakości atramentu, ale również przygotowanie odpowiedniego formatu dokumentacji. Ksero wielkoformatowe specjalizujące się w realizacji tego typu zadań oferuje z reguły szeroką pulę formatów wydruku (zaczynając , a kończąc na A0+), co pozwala na pełne dostosowanie wydruku do rodzaju dokumentacji. Ponadto możliwość zastosowania druku monochromatycznego i kolorowego zwiększa czytelność każdego z elementów projektu.

– Nasi klienci wymagają przede wszystkim dobrej jakości wydruku zrealizowanego w krótkim czasie i w niskiej cenie ­– przyznaje Leszek Patoła, opiekun klienta z krakowskiego oddziału Centrum Kopiowania CAD Kserkop sp. z o.o.– Dowodem na to, że jesteśmy w stanie sprostać tym oczekiwaniom, jest szerokie grono klientów korzystających z naszych usług wydruku dokumentacji CAD-owskich, do którego należą m.in. Biuro Inżynierii Środowiska Eco Impact, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Instytut Fizyki Jądrowej PAN – dodaje.

Szukasz punktu specjalizującego się w kompleksowej obsłudze dokumentacji technicznych? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Leszek Patoła – copy@kserkop.pl

rysunek projektu

Odpowiednie zabezpieczenie

Projekt realizowanej inwestycji to jeden z najważniejszych dokumentów. Dlatego też zlecając jego wydruk, powinieneś zadbać również o jego właściwe zabezpieczenie. Dokumentacja techniczna i budowlana jest szczególnie narażona na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jeśli więc nie chcesz, aby po pierwszej ulewie Twoja dokumentacja zamieniła się w katalog nieczytelnych, rozmytych grafik, musisz odpowiednio ją przygotować. Do wydruku tego rodzaju projektów polecany jest atrament pigmentowy, który jest odporny zarówno na wodę, jak też promieniowanie słoneczne. W przypadku wydruku wielkoformatowego warto również zlecić profesjonalne złożenie projektu (za pomocą zautomatyzowanej składarki), co dodatkowo ochroni jego zawartość. Jeśli interesujące Cię copy shopy nie posiada tego rodzaju urządzeń, nie korzystaj z jego usług. Składarki to podstawowe narzędzie profesjonalnego centrum kopiowania.

Oczywiście nawet najlepszej jakości atrament pigmentowy i złożenie dokumentacji wraz nie mogą wystarczyć do właściwego jej zabezpieczenia, jeśli będzie narażone chociażby na intensywny deszcz. Dlatego aby wzmocnić zabezpieczenie projektu, warto rozważyć jego oprawienie. Firmy specjalizujące się w wydruku dokumentacji technicznych oferują szereg opraw: od twardych i miękkich zaczynając, a na bindowanych i laminowanych kończąc. Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu segregatora. Wpinanie dokumentacji pozwoli ją uporządkować. Ponadto złożone na składarce projekty i wpięte do segregatora z łatwością można rozłożyć i złożyć bez konieczności ich wypinania. Sztywna oprawa segregatora stanowi zaś dodatkową ochronę dla przechowywanej dokumentacji.  Dodatkowe zabezpieczenie projektu nie będzie Cię kosztowało wiele, a pozwoli uniknąć naprawdę dużych strat związanych z jego zniszczeniem.

Ostatnio zmodyfikowane: 6 listopada, 2017

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!