Jak pewnie nieraz się przekonałeś – okładka okładce nierówna. Chcąc oprawić fotoksiążkę, katalog czy lookbook, masz do wyboru szereg opraw i okładek. Jednak jeśli poszukujesz czegoś oryginalnego, powinieneś zainteresować się tzw. szyciem japońskim. Uwaga! Tę wyjątkową technikę oprawy potrafi wykonać niewiele drukarni w Polsce.
Nie rzemiosło, lecz sztuka
Otóż najlepiej by było, gdybyś umiał sam książki oprawiać… – ten cytat pochodzi z podręcznika „Domowa nauka oprawiania książek” z 1899 r. niejakiego Michała Radomczyka. Autor zachęca w nim do samodzielnej nauki oprawiania książek, które może być dodatkowym zarobkiem. Jednak, jak sam podkreśla, introligatorstwo nie jest to rzemiosło dające łatwe i duże zarobki. Miał on wiele racji. Artystyczna oprawa książek to prawdziwa sztuka, która jest znana niewielkiej liczbie introligatorów w kraju i nie należy do najprostszych zajęć. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzi ręczne zszywanie opraw. Wykonanie tego rodzaju okładki wymaga nie tylko niezwykłej precyzji, ale również doświadczenia i poczucia estetyki.
Popularne szycie japońskie
Wykorzystanie szycia japońskiego w oprawach cieszy się coraz większą popularnością. W internecie można odnaleźć szereg tutoriali pokazujących przykładowe rodzaje ściegów i instruujących, jak oprawić książkę samodzielnie. Pamiętaj jednak, że ten rodzaj szycia to rzemiosło z ponad 2000-letnią tradycją, którego z pewnością nie da się nauczyć w kilka dni. Jeśli więc zależy Ci na dobrze wykonanej oprawie Twojego katalogu, lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Ponadto profesjonalne introligatornie i drukarnie mają w swojej ofercie oprawy szyte ręcznie. Ich wykonanie wprawdzie różni się od popularnego szycia japońskiego, jednak jest o wiele praktyczniejsze.
Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą. Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl |
Dlaczego szycie ręczne albumów i katalogów jest tak popularne? Przede wszystkim ze względu na oryginalny wygląd takiej oprawy. Zastosowanie nici sprawia, że oprawiony projekt nabiera dodatkowych walorów estetycznych. Poza tym ręczne zszycie fotoksiążki czy katalogu pozwala na pełne otwieranie publikacji (nie jest konieczne zaginanie papieru), a tym samym umożliwia prezentację projektu bez ewentualnych strat na łączeniu poszczególnych.
Wbrew pozorom szycie ręczne oprawy jest również wytrzymałe. Nici dobierane są do rodzaju oprawy i objętości projektu. Często fotoksiążki czy katalogi szyte są tzw. ósemkami (po osiem stron), co ułatwia ich otwieranie, a tym samym nie naraża nici na uszkodzenia. Natomiast ósemki zszyte w całość stanowią solidną oprawę projektu.
Oprawa otwarta lub zamknięta
Szyta ręcznie oprawa daje również wiele możliwości. Lookbook, mimo zastosowania w nim nici, może mieć tradycyjny grzbiet jak typowa książka (tzw. oprawa zamknięta). W przypadku tego rodzaju oprawy karty projektu łączone są cieńszymi nićmi. Możliwe jest również zastosowanie kapitalki.
Jednak ciekawszą wersją oprawy jest tzw. oprawa otwarta, w której grzbiet publikacji nie zostaje osłonięty, a łączące karty nici są widoczne. Grube nici w połączeniu z dobrej jakości projektem graficznym czy fotograficznym sprawiają, że oprawiony w ten sposób album czy katalog nabierają wyjątkowego charakteru.
Tradycyjny kunszt i nowoczesne technologie
To, co z pewnością wyróżnia oprawy szyte ręcznie, to połączenie introligatorskiej tradycji ze współczesną technologią drukarską. Zgodnie z wieloletnim kunsztem oprawy szyte wykonywane są z największą starannością i dbałością o każdy szczegół. Natomiast druk cyfrowo-offsetowy projektu gwarantuje wysoką jakość opublikowanych ilustracji czy zdjęć. Możliwość wydruku na papierze matowym czy fakturowanym sprawia, że przygotowany w ten sposób katalog czy lookbook z pewnością przykuje uwagę odbiorców. I chociaż zszycie ręczne oprawy pozornie wydaje się rzeczą prostą, warto powierzyć to zadanie doświadczonemu introligatorowi, dla którego oprawa artystyczna katalogów jest codziennością.
Ostatnio zmodyfikowane: 6 listopada, 2017