Aby białe było białe – biały nadruk i druk z wyboru

Autor | Printowe technologie

białe kartki na czarnym tle

Większość prawd prezentowana jest czarno na białym. Może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał złamać zasady tej gry i wydrukować białą grafikę na ciemnym tle. Jak to zrobić?

Po co właściwie biały?

Biały druk na ciemnym tle jest coraz częściej wykorzystywany w projektach graficznych. Dlaczego? Przede wszystkim zestawienie białej grafiki w zupełnej kontrze z czarnym kolorem sprawia, że jasna grafika czy napis niemal „krzyczą” do odbiorcy z plakatu lub billboardu. Nawet najbardziej nasycony czerwony kolor nie będzie miał takiego wyrazu jak biel na tle czerni…

Jednak biały wydruk wykorzystywany jest również w projektach o mniejszym formacie. Wizytówka, zaproszenie czy karta świąteczna, których biała treść została umieszczona na szlachetnym papierze barwionym, stają się ekskluzywne i wyrafinowane.

Overprint i knockout

Teoria teorią, jednak w przypadku białego druku warto wytłumaczyć zagadnienie na praktycznych przykładach. Dlatego na samym początku załóżmy sobie wstępny projekt, w którym miałby być wykonany biały wydruk. Wyobraź sobie, że chcesz wydrukować czarną wizytówkę, na środku której będzie widniało hasło „Grafik idealny!” Swoją drogą, każdy grafik chciałby taką mieć, nieprawdaż?

Teoretycznie do przygotowania powyższego projektu wystarczy czarne tło i biały napis. Jednak wbrew pozorom wydrukowanie biało-czarnej wizytówki nie jest tak proste. I chociaż może nie jest też bardzo skomplikowane, wymaga jednak znajomości dwóch istotnych zagadnień dotyczących białego druku: overprint i knockout.

Biały druk na kolorowym papierze

Jednym ze sposobów przygotowania białego druku jest tzw. overprint, czyli zastosowanie białego wydruku. Wówczas oprócz standardowych kolorów CMYK w druku wykorzystywany jest również kolor dodatkowy – biały. Aby biały nadruk projektu graficznego wyszedł poprawnie, sam projekt musi być odpowiednio przygotowany. Najprościej mówiąc: elementy, które chcesz wydrukować na biało, powinny być umieszczone na oddzielnej warstwie w projekcie. Sama warstwa powinna znajdować się w projekcie nad warstwą wydruku w CMYK. Wszystkie elementy, które chcesz wydrukować na biało, muszą mieć postać wektorową. Konieczne jest również utworzenie dla nich wszystkich koloru dodatkowego. Jeśli chcesz drukować na biało, możesz wykorzystać kombinację wartości CMYK: C15%/M0%/Y0%/K0%.

-Ważne jest,  aby w projekcie  znalazła się warstwa White  – zaznacza grafik w Kserkop sp. z o.o. – W projekcie może być wykorzystana każda składowa 100 | 0 | 0 | 0, 0| 0|0|100 itd. Jednym słowem: próbka ma być po prostu odpowiednio skonstruowana – podkreśla.

Istotną kwestią w przypadku overprintu jest to, abyś utworzony kolor dodatkowy nazwał White. Tylko poprawnie skonstruowana nazwa (pamiętaj o pisowni dużą literą!) pozwoli programowi RIP w drukarni prawidłowo rozpoznać biały nadruk.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

Aby elementy znajdujące się na dodatkowej warstwie rzeczywiście zostały wydrukowane w białym kolorze, nie możesz zapomnieć nadać im na samym końcu atrybutu overprint. Tak przygotowany projekt możesz zapisać w formie PDF i przesłać do drukarni, która wydrukuje go na wybranym przez Ciebie kolorze papieru.

Kolorowy wydruk na białym papierze

Funkcja overprintu nie jest skomplikowana. Należy jednak pamiętać, że można ją wykorzystywać tylko wtedy, kiedy urządzenie drukujące jest wyposażone w zespoły drukujące z białą emulsją. Nawet najlepiej przygotowane dodatkowy kolor White i warstwa białego nadruku na nic się nie zdadzą w momencie druku offsetowego. Jeśli maszyna drukująca nie dysponuje białą emulsją, elementy, które miały być wydrukowane w tym kolorze, po prostu znikną z projektu.

Jak zatem wybrnąć z takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi funkcja knockout. Polega ona na czyszczeniu przez elementy docelowo białe tła pod sobą. Aby zrozumieć to w praktyce, weź dwie kartki papieru – jedną białą, drugą w wybranym przez siebie kolorze. Kolorową kartkę złóż na pół i wytnij serce (a dokładnie jego połówkę w miejscu zgięcia arkusza). Następnie rozłóż swoją wycinankę i połóż ją na białej kartce. Co otrzymałeś? Prototyp wyjątkowej walentynki z białym sercem na środku. Zauważ, że aby go uzyskać, nie wycinałeś białego serca, lecz kolor biały stanowił podkład dla całej kompozycji. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku knockoutu – biały kolor – mówiąc wprost: papier stanowi tło, na którym wydrukowany jest kolorowy projekt z pominięciem elementów, które mają być białe. Takie rozwiązanie pozwala na realizację oryginalnego projektu z białą grafiką bez konieczności wykorzystywania nietypowych papierów czy zaawansowanych drukarek.

Zadbaj o litery

W przypadku wydruku białych grafik na kolorowym tle – tzw. kontrowaniu – szczególną uwagę powinieneś zwrócić na odpowiedni dobór liter. Zbyt cienkie napisy podczas kontrowania mogą stać się nieczytelne bądź zbyt mało wyraziste. Podobne ryzyko niesie zastosowanie fontów o bardzo cienkich szeryfach. Aby zaprojektowany przez Ciebie napis był czytelny i wyrazisty, skorzystaj najlepiej z fontów z grubymi szeryfami bądź z fontów zupełnie ich pozbawionych. Poza tym pamiętaj, że jasne litery na ciemnym tle dają wrażenie mniejszych odstępów między nimi. Dlatego kontrując napisy, powiększ nieco światło międzyliterowe. Dzięki temu wydrukowany napis stanie się bardziej czytelny.

Podgląd nadruku  może pomóc

Aby ułatwić sobie pracę nad projektem z białymi elementami, warto pracować na podglądzie nadruku. Włączenie tej funkcji pozwoli zauważyć, czy któryś z projektowanych elementów nie ma włączonego atrybutu overprint bez twojej wiedzy. Warto to sprawdzić w momencie opracowywania projektu niż w końcowej fazie jego realizacji w postaci nieudanego wydruku.  Poza tym, dzięki opcji podglądu nadruku będziesz w stanie ocenić, czy zastosowanie overprintu czy knockoutu przyniesie rzeczywiście zamierzony efekt.

białe wzory na czarnym tle

Pamiętaj też, że wydruk białych elementów graficznych to wyższa szkoła jazdy w branży DTP. Dlatego Ty powinieneś zadbać o właściwe przygotowanie graficznego projektu. Jednak sam wydruk warto powierzyć profesjonalnej drukarni, dla której tego rodzaju realizacje to codzienność.

Ostatnio zmodyfikowane: 20 listopada, 2019

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!