Niech mi Pan to wydrukuje, czyli o czasie realizacji zleceń drukarskich

Autor | Printowe porady

czas realizacji druku

Specjalistyczne drukarnie przywiązują ogromną wagę do wysokiej jakości świadczonych usług oraz do czasu realizacji powierzonych zleceń. Jednak klienci muszą zrozumieć, że nie każdy projekt może być wydrukowany „na już”. Co można wydrukować od ręki, a na jaki wydruk trzeba czekać nieco dłużej?

Im prostszy produkt, tym szybciej

Kwestią, która bezpośrednio wpływa na czas realizacji druku, jest sam projekt. Jeśli w grę wchodzi wydruk prostej wizytówki bez szczególnych uszlachetnień, to większość drukarni jest w stanie zrealizować takie zlecenie w ciągu jednego dnia. Jednak im bardziej skomplikowany projekt – nie tylko pod względem jego formy, ale również pod kątem stosowanego podłoża czy uszlachetnień – tym bardziej czas realizacji zlecenia się wydłuża. Zwłaszcza że niektóre podłoża drukarskie są dostępne na specjalne zamówienie i trzeba czekać na ich dostawę kilka dni. Poza tym nie każde uszlachetnienie można zastosować tuż po druku. Część z nich (np. lakierowanie UV 3D) wymaga odpowiedniego czasu na wykonanie.

Gorące sezony wydłużą czas realizacji

Składając zamówienie do drukarni, nie można zapominać, że nie jest się jej jedynym klientem. Szczególnie, jeśli zlecenie wysyłane jest w gorącym okresie. Może nim być koniec roku, kiedy wiele przedsiębiorstw zleca wydruk firmowych kart świątecznych i kalendarzy. Dlatego też zlecenia drukarskie warto planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu będzie się miało pewność, że czas realizacji druku  – mimo dużego obłożenia drukarni – będzie zadowalający.

Personalizacja to nie problem

Wielu klientów nie do końca jest przekonanych do personalizacji materiałów drukowanych. Więcej na temat korzyści płynących z personalizacji przeczytasz tutaj. Jednak mimo wielu ich zalet klienci obawiają się, że personalizacja materiałów drukowanych znacznie wydłuży czas realizacji druku. Nic bardziej mylnego – cyfrowy druk zmiennych danych nie wpływa negatywnie na czas wydruku. Skoro zatem czas oczekiwania na ulotkę szablonową i spersonalizowaną jest taki sam, to warto wybrać to drugie rozwiązanie. Oczywiście krótki czas realizacji druku personalizowanego dotyczy projektów w niedużym nakładzie. W przypadku nakładów przekraczających kilkadziesiąt tysięcy sztuk wydruku do personalizacji konieczne jest również wykorzystanie zadruku na maszynach offsetowych. Już sam czas schnięcia druku z takiej maszyny znacznie wydłuża proces produkcji.

Wyjątkowe zamówienia

Co można jednak zrobić w momencie, kiedy drukarnia ma wiele zleceń, a klient potrzebuje bardzo szybkiej realizacji druku? W takich podbramkowych sytuacjach warto skontaktować się z biurem obsługi klienta drukarni. Może okazać się, że mimo wszystko uda się przyspieszyć czas realizacji druku. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że może się to wiązać z dodatkową opłatą. Jednak ta będzie wynikać jedynie z zaniedbania samego klienta, który powinien zlecić wydruk materiałów z odpowiednim wyprzedzeniem. Poza tym w poszukiwaniach wydruku na cito warto zwracać uwagę, czy drukarnia oferuje wydruk cyfrowy. Nie każdy projekt – szczególnie ten w niewielkim nakładzie – będzie drukowany na offsecie. Chociażby materiały konferencyjne mogą zostać wydrukowane cyfrowo. Co więcej, w przypadku bardzo pilnych zleceń profesjonalna drukarnia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta i często jest w stanie realizować zlecenie partiami, które dostarczane jest do klienta np. co godzinę.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

Ostatnio zmodyfikowane: 13 czerwca, 2018

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!