Druk offsetowy czy cyfrowy – który wybrać?

Autor | Printowe porady

drukowanie kolorów

Do realizacji gotowego projektu graficznego potrzebny jest jedynie dobrej jakości wydruk. Jednak podczas składania zlecenia w drukarni może paść pytanie o rodzaj wydruku – offsetowy czy cyfrowy. Czym się różnią i jak dobrać odpowiedni do konkretnego projektu?

Odmienne technologie

Wybór właściwego wariantu wydruku może sprawić wiele problemów, ponieważ część osób zlecających profesjonalny wydruk zupełnie nie orientuje się, na czym polegają obie techniki druku.

Druk cyfrowy

W przypadku tradycyjnego druku cyfrowego cały proces polega na naświetlaniu wałka z warstwą fotoprzewodzącą, do której w miejscach gdzie mamy uzyskać obraz podczepiają się drobinki toneru, by następnie podczas przenoszenia na docelowy nośnik (papier) uzyskać wierne odwzorowanie oryginału.

W przypadku druku cyfrowego na szczególną uwagę zasługują maszyny drukarskie ze stajni HP. Maszyny HP Indigo pracują w technologii cyfrowo-offsetowej. Co to oznacza? Wydruk w tej technologii łączy w sobie cechy obu metod druku. Chociaż koszty wydruku są zbliżone do kosztów druku cyfrowego, a czas realizacji zlecenia również jest możliwy niemal od ręki, to wydruk na HP Indigo – dzięki wysoko zaawansowanym technologiom – jest bardzo zbliżony jakością do offsetu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu farb, które za pomocą ładunków elektrycznych są przenoszone na podłoże drukarskie.

Druk offsetowy

Natomiast wydruk w technologii offsetowej jest znacznie bardziej zaawansowany. Obraz jest w pierwszej kolejności naświetlany na naświetlarce CTP. Kolejno jest przenoszony z płaskiej formy na podłoże drukarskie. Uruchomienie procesu drukarskiego to dość spory koszt w porównaniu z drukiem cyfrowym.

Co ważne, chociaż wiele osób nie zauważa tej różnicy, w druku offsetowym – ze względu na trwałe naświetlanie obrazu na płaskiej powierzchni – nie ma możliwości wprowadzenia zmian w projekcie w trakcie rozpoczętego procesu wydruku. Chociaż nie, taka możliwość istnieje, jednak wiąże się ona z dodatkowymi, dość wysokimi kosztami. W druku cyfrowym każda, nawet najmniejsza modyfikacja będzie na bieżąco uwzględniania podczas drukowania bez jednoczesnego obciążania portfela zlecającego . Pamiętaj jednak, że w przypadku zmian w projekcie Twoim wrogiem jest czas. Druki cyfrowe są realizowane bardzo szybko, dlatego na wprowadzenie zmian w projekcie o niewielkim nakładzie może być za późno – Twój projekt może zostać po prostu już wykonany.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

Wysoki nakład, wysoka jakość – druk offsetowy

Być może zastanawiasz się, do czego właściwie potrzebna Ci ta wiedza. Podstawowe zorientowanie klienta w sposobie wykonywania poszczególnych wydruków pozwoli mu zrozumieć… różnice cenowe tych usług. Pewnie zgodzisz się ze mną, że „A czemu tak drogo?” jest jednym z ulubionych pytań klientów.

Biorąc pod uwagę cenę, droższym rozwiązaniem jest druk offsetowy. Wynika to właśnie z wykorzystywanej technologii. Dlatego też ten rodzaj wydruku jest opłacalny przy masowym druku tego samego projektu. Tutaj jednak pojawia się pytanie, kiedy możemy mówić o wydruku masowym. Wszystko zależy tak naprawdę od kilku parametrów – nie tylko ilości drukowanych egzemplarzy, ale przede wszystkim od jego formatu czy ewentualnego uszlachetnienia. Wykorzystanie druku cyfrowego czy offsetowego to zwykła kalkulacja oparta na formacie projektu, czasie jego realizacji i jakości wydruku. Przykładowo: wydruk projektu w formacie A3 w nakładzie 200 szt. na papierze kredowym będzie tańszy w przypadku offsetu. Z drugiej strony karty w formacie DL i nakładzie 1000 szt. opłaca się wydrukować cyfrowo. Jak widać, w przypadku wydruku cyfrowego i offsetowego, nakład jest pojęciem względnym. Patrząc jednak na kwestię kosztów z drugiej strony, jeśli planujesz wydruk wysokonakładowy, to właśnie offset będzie najbardziej optymalnym – zarówno jakościowo, jak i cenowo – rozwiązaniem.

Koszty vs. jakość

A co z jakością wydruku? Offset ma najwyższą rozdzielczość wydruku spośród wszystkich możliwych technologii, a jej wartość może wynieść nawet 4800 dpi. Tyle teorii, gdyż w praktyce zalecaną rozdzielczością wydruków jest wartość 300 dpi, która zapewnia odpowiednią ostrość wydruku.

– Rozdzielczość 300 dpi jest standardem stosowanym przez drukarnie. Poza tym producenci zazwyczaj  zalecają również, aby przygotowywać pliki w takich rozdzielczościach – wyjaśnia Radosław, grafik firmy Kserkop sp. z o.o. – Wyjątkiem są komiksy (600 dpi) oraz duże formaty (ogólnie przyjęto 120 dpi). Jednak rozdzielczość, jaką należy zastosować w unikalnych projektach, w dużej mierze zależy też od specyfiki maszyny i zastosowania danego materiału – podkreśla.

Poruszając kwestię jakości druku offsetowego, warto zwrócić uwagę również na zależność stopnia przyswajania farby od zastosowanego podłoża. Musisz wiedzieć, że w offsecie ma miejsce zjawisko przyrostu punktu rastrowego. Jego powierzchnia powiększa się, a w warstwie tonalnej staje się ciemniejszy. Działa to na takiej samej zasadzie jak… malowanie ścian. Wybierając farbę do salonu czy pokoju, musisz pamiętać, żeby kupić kolor jaśniejszy od tego, który chcesz docelowo uzyskać (farba na ścianie zawsze będzie miała ciemniejszy odcień). Zastanawiasz się pewnie, jaki ma to związek z rodzajem podłoża zastosowanego w procesie drukowania. Otóż im podłoże jest bardziej chropowate, tym punkt rastrowy będzie zwiększał swoją.

Ponadto nie każdy rodzaj podłoża wybranego do druku będzie nadawał się do druku offsetowego. Może bowiem okazać się, że projekt – którego format i nakład idealnie nadają się do offsetu – ze względu na wykorzystanie papieru szlachetnego będzie taniej wydrukować cyfrowo. Dlatego wybór podłoża drukarskiego warto przedyskutować chociażby z pracownikiem drukarni. Ten z pewnością doradzi najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Wydruk kilku sztuk na „cito” – druk cyfrowy

Być może wydaje Ci się, że offset jest jedyną techniką drukarską gwarantującą wysoką jakość wydruku. Jednak się mylisz. Druk na HP Indigo zrealizowany w profesjonalnej drukarni pozwoli Ci uzyskać jakość wydruku niemal identyczną jak jakość wydruku offsetowego. Jednak ten wariant powinieneś wybrać w dwóch sytuacjach: kiedy zależy Ci na niskim koszcie druku małego i średniego nakładu lub gdy chcesz wydrukować projekt w bardzo krótkim czasie. Druk cyfrowy jest opłacalny przy drukowaniu nawet jednego egzemplarza projektu. Brak konieczności uruchamiania skomplikowanego procesu produkcyjnego sprawia, że Twoja ulotka może być wydrukowana niemal „od ręki”.

Druk dostosowany do projektu

Wybierając rodzaj druku, powinieneś kierować się nie tylko jego nakładem czy czasem realizacji. Aby projekt spełnił Twoje oczekiwania, technologia wydruku powinna być dobrana do jego parametrów.

Gramatura papieru

Jednym z nich jest gramatura papieru. Jeśli grubość wybranego przez ciebie arkusza nie przekracza 270 g/, bez obaw możesz zastosować druk cyfrowy. Pamiętaj jednak, że drukarka cyfrowa jest w stanie drukować jedynie na podłożach dość elastycznych. W przypadku sztywniejszego arkusza lepszym rozwiązaniem będzie offset. Chyba, że zdecydujesz się na wydruk na maszynie HP Indigo. Maszyna obsługuje gramatury 80-350 g/m2 dla papierów powlekanych oraz gramatury 60-320 g/m2 dla papierów niepowlekanych.

Format wydruku

Kolejną kwestią warunkującą zastosowanie określonej techniki druku jest format wydruku. Druk cyfrowy zalecany jest do drukowania projektów mniejszych rozmiarów, np.: ulotek, wizytówek, agend konferencyjnych, zaproszeń czy krótkich serii katalogów. Maksymalny format projektu w tym wariancie druku to A3+. Jeśli chcesz wydrukować swój projekt w większym formacie, powinieneś wybrać offset. Ta technika druku doskonale się sprawdza w przypadku wydruku książek, gazet, prospektów czy map. Pamiętaj jednak, że technologie druku cały czas postępują. Na targach branżowych już pojawiają się maszyny do druku cyfrowego obsługujące formaty B2 i B1. Pojawienie się ich w parkach maszynowych polskich drukarni jest kwestią czasu…

Technika druku

Ostatnią rzeczą wpływającą na wybór techniki wydruku jest to, czy przygotowany projekt graficzny ma zostać jedynie powielony czy w trakcie drukowania będą wprowadzane do niego zmiany. Offset działa trochę jak kalka – jeden wzór jest odbijany na każdym z egzemplarzy. Dlatego jeżeli zamierzasz personalizować wydruk, to wówczas musisz wybrać druk cyfrowy. Ta technika wykorzystywana jest chociażby w druku zmiennych danych, kiedy drukowane zaproszenie czy ulotka personalizowane są chociażby imieniem i nazwiskiem osoby, do której ma trafić. Oczywiście istnieje możliwość połączenia obu technologii druku w celu wykonania materiałów spersonalizowanych. Część ze zmiennymi danymi może być wówczas wydrukowana na cyfrze, a pozostała zawartość na offsecie. Innym rozwiązaniem jest również dodrukowanie personalizowanych elementów techniką cyfrową na wykonanych wcześniej na offsecie materiałach. Doświadczony drukarz pomoże wybrać najlepszy wariant personalizowanego wydruku dla Twojego projektu.

Jak widać, wybór między drukiem offsetowym a cyfrowym nie jest wcale trudny. Wystarczy podstawowe zorientowanie w tych dwóch technikach druku i określenie wymagań wobec wydruku konkretnego projektu. Jeśli mimo wszystko będziesz miał wątpliwości, swój wybór możesz skonsultować z pracownikiem drukarni.

Ostatnio zmodyfikowane: 6 listopada, 2017

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!