Różnorodne podłoża do druku cyfrowego – czy warto szukać?

podłoża do druku cyfrowego

Wbrew pozorom papier wykorzystywany w druku ma ogromne znaczenie dla całościowego wyglądu projektu. Obecny rynek drukarski oferuje szeroką gamę wyjątkowych papierów. Jak podłoża do druku cyfrowego mogą zmienić Twój projekt?

Papier ma znaczenie

Podłoża do druku cyfrowego często są bagatelizowane przez klientów składających zlecenie do drukarni. Część osób wychodzi z założenia, że każdy projekt można wydrukować na dowolnym podłożu. Nie jest to jednak prawdą. O ile papiery offsetowe czy kredowe nadają się do wydruku większości projektów, o tyle papiery fakturowane czy metalizowane sprawdzą się tylko wówczas, jeśli projekt graficzny będzie uwzględniał ich zastosowanie. Dlatego wybór podłoża do druku cyfrowego powinien być dokonany już na etapie projektu graficznego wydruku. Tylko uwzględniając parametry podłoża, grafik będzie w stanie właściwie dobrać parametry projektu.

Podłoża do druku cyfrowego odmienią Twój projekt

Powodem, dla którego warto zainteresować się różnymi podłożami drukarskimi, jest możliwość uzyskania wyjątkowego efektu druku bez ponoszenia dużych kosztów. Wystarczy porównać wydruk wizytówki na zwykłym, kredowym papierze z wydrukiem chociażby na papierze perłowym. Efekty widać gołym okiem. Zasadniczą różnicę można też zauważyć w przypadku zaproszeń drukowanych na papierze eko czy barwionym w masie. Więcej o wyborze właściwego papieru do zaproszeń przeczytasz tutaj. Jak widać, zmiana tak pozornie błahego elementu jak podłoża do druku cyfrowego wystarczy, aby zupełnie odmienić drukowany projekt, a tym samym uzyskać z pozornie produktu realizowanego na masową skalę ekskluzywną realizację, która na trwale zapisze się w pamięci odbiorców.

Wiele propozycji, wiele możliwości

Niektóre podłoża do druku cyfrowego znacznie ułatwiają również realizację głównych założeń drukowanego zlecenia. Przykładem są folie adhezyjne, które oprócz dobrego wyglądu projektu, gwarantują również jego wygodne mocowanie na docelowej powierzchni. Szukając zatem dobrego podłoża na naklejki, nie trzeba już korzystać z papierów samoprzylepnych, które pozostawiają nieestetyczne ślady po kleju. Folia adhezyjna, która mocowana jest bezklejowo, z pewnością lepiej sprawdzi się przy tego rodzaju projektach.

Dobrze dobrane podłoża do druku cyfrowego znacznie ułatwiają realizację projektu. Niekiedy wystarczy właściwie dobrany papier, aby nie tylko dodać produktowi estetycznego wyglądu, ale również aby wyeliminować zbędny wydruk. Przecież nie ma sensu drukowania granatowego tła na kredowym papierze, skoro wszystkie elementy projektu można wydrukować na papierze już w masie barwionym na granatowo.

Z jakich podłoży do druku cyfrowego możesz skorzystać:

– papier offsetowy,

– papier kredowy,

– papier fakturowany,

papier perłowy,

papier barwiony w masie,

papier ekologiczny,

– folie adhezyjne.

Dobierając rozsądnie podłoża do druku cyfrowego, zaoszczędza się również czas poświęcony na przygotowanie projektu graficznego i późniejszą realizację druku. Poza tym – w przypadku wyboru papieru ekologicznego – można dodatkowo zyskać nie tylko na efekcie, jaki gwarantuje to podłoże, ale również na działaniach przyjaznych środowisku. Papier eko i wydruk jednym kolorem doskonale wpisuje się w najnowsze trendy drukarskie, w których przywiązuje się szczególną uwagę do działań ekologicznych.

Masz pytania dotyczące drukowania? A może chcesz wydrukować niestandardowy projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Magdalena Wasik – magda.wasik@kserkop.pl

Ostatnio zmodyfikowane: 13 czerwca, 2018

Zarejestruj się już dziś w Drukarni Olleprint lub Foto Kserkop i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu -30% na pierwsze zamówienie!